VII edycja - 2013

Ogólnopolski Konkurs Literacki Młodych jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co roku. Od kilku lat współorganizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie "Stella Polaris". Patronką Konkursu jest Wilhelmina Herzlieb - sulechowianka, wielka, platoniczna miłość Johanna Wolfganga Gothego.
 
"Tych kilka dni spędzonych z Minną, tworzą całą epokę w moim życiu. [...] zawładnęła mną całkowicie i w żaden sposób nie mogłem memu sercu przywrócić tej równowagi, która wiekowi memu przystoi, gorzej jeszcze, gdyż i umysł nie oparł się odruchowi serca."

J. W. Goethe
 
Już teraz zapraszamy Państwa do zapoznania się z Antologią tekstów Laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Młodych "O wachlarz Wilhelminy". Antologia dostępna jest TUTAJ.
 




 
Werdykt jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Młodych "O wachlarz Wihelminy"
 
PROTOKÓŁ JURY VII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO MŁODYCH "O WACHLARZ WILHELMINY"
 
Na posiedzeniu w dniu 4 sierpnia 2013 – jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Młodych "O Wachlarz Wilhelminy" w składzie:
 
Małgorzata Stachowiak-Schreyner – przewodniczący
Agnieszka Gadzińska-Grądkiewicz – juror
Ryszard Schreyner – sekretarz
Daniel J. Stachuła – juror młodzieżowy
 
po zapoznaniu się 232 zestawami prac postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
 
GRAND PRIX KONKURSU  - w postaci wydania arkusza literackiego otrzymuje:
 
Aleksandra Smoczyńska z Warszawy za esej "Niemiecka wizja kobiecości pod polską lupą. Czyli jakiej płyty Rammsteina słuchali by Goethe i Wagner, błądząc pod lipami."
 
W kategorii I poezja jury przyznało:
 
NAGRODĘ I – Pawłowi Bieniowi z Jeleniej Góry za zestaw wierszy ("autoportret z pisaniem na krześle", "krucjatki", "zachciewaje")
 
NAGRODĘ II - Aleksandrze Cap z Birczy za zestaw wierszy ("skacząca proteza", "serce", "Herbata po ósmej kawie")
 
NAGRODĘ III - Weronice Tupaj z Karniowic za zestaw wierszy ("wycieczka", "ballada o smutnym aktorze", "kochankowie z&nbspWerony")
 
WYRÓŻNIENIA:
 
Magdalenie Zawilskiej z Lublińca za wiersz  "pociąg na Pluton"
Anecie Parzoń z Dzierżoniowa  za wiersz "Ikar"
Annie Zych z Oleśnicy za zestaw wierszy ("Gucio von kropki ma zaszczyt przedstawić swoje „Pięć minut"", "rozmowa w&nbspbarze", "Werter w&nbspkonfrontacji ze śmiercią", "mała zabawa przypisami")
 
Ponadto dostrzeżono wysoki poziom prac autorów o godłach : Katie, Szlifbruk, Flossa, Rzeczywistość, Szeleszczyciel
 
W kategorii I proza:
 
NAGRODĘ I  - Mateuszowi Witoldowi Rajowi z Praszki za opowiadanie "Czekając na Mendelssohna"
 
NAGRODY II nie przyznano
 
Dwie równorzędne NAGRODY III
 
Martynie Ogórek z Dankowic Pierwszych za opowiadanie bez tytułu ("Obserwowałem ją od dłuższego czasu…")
 
Wiktorii Juszczak z Zamościa za opowiadanie "Okruchy goryczy"
 
WYRÓŻNIENIA:
 
Izabeli Rudczuk z Gorzowa Wielkopolskiego za impresję "Zwykli ludzie o wielkich namiętnościach"
Paulinie Rudel z  Lubna za opowiadanie "Barnaba"
Piotrowi Studnickiemu ze Świdnicy za "Legendę o kamienicy pod złotym kogutem"
Klaudii Annie Rybołowicz z Białegostoku za opowiadanie bez tytułu ("Dla mieszkańców małego, nadmorskiego…")
 
Ponadto dostrzeżono prace autorów o godłach: Jaskółka, Oksygentnet, Jagoda, Fantasmagoria, Luna podglądacz.
 
W kategorii II poezja:
 
NADRODY I i II nie przyznano
 
Trzy równorzędne NAGRODY III:
 
Katrin Nehrebeckiej z Wrocławia za zestaw ("orzech", "w twoich oczach", "port")
 
Aleksandrze Bieńkowskiej z Warszawy za zestaw("żółte ciała niebieskie", "Andaluzja", "Mury Jerycha")
 
Agnieszce Wojciechowskiej z Czerwonej Wody  za zestaw ("La Strata", "gangrena", "luz")

WYRÓŻNIEŃ – nie przyznano

Zauważono prace autorów o godłach : Gałaj, Grzanka, Panna Cotta, Iris, Gaźbel Blóza, Laura Maria, Rossholde, Czarnolas, JiM, Kretomarium, Łazik, Beerhaplus, rudagąskasentymentalna.
 
W kategorii II proza:
 
NAGRODĘ I – Urszuli Piturze z Łaszczówki za opowiadanie "Naszyjnik i smok"
 
NAGRODĘ II – Katarzynie Helman za opowiadanie "Cave me"
 
Dwie równorzędne NAGRODY III:
 
Jakub Piesta z Białej Podlaskiej za opowiadanie bez tytułu ("Blask zachodzącego słońca…")
 
Monice Woldańskiej z Kalisza za opowiadanie "Za słowem"
 
WYRÓŻNIEŃ - nie przyznano
 
Ponadto dostrzeżono prace autorów o godłach : Vicious, Giusy
 
Na tym protokół zamknięto.
 
 
 
Tutaj następują podpisy jurorów.