Ogólnopolski Konkurs Literacki Młodych "O wachlarz Wilhelminy"

Ogólnopolski Konkurs Literacki Młodych jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się co roku. Od kilku lat współorganizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie "Stella Polaris". Patronką Konkursu jest Wilhelmina Herzlieb - sulechowianka, wielka, platoniczna miłość Johanna Wolfganga Gothego.

"Tych kilka dni spędzonych z Minną, tworzą całą epokę w moim życiu. [...] zawładnęła mną całkowicie i w żaden sposób nie mogłem memu sercu przywrócić tej równowagi, która wiekowi memu przystoi, gorzej jeszcze, gdyż i umysł nie oparł się odruchowi serca."

J. W. Goethe 
Wilhelmina Herzlieb - Romantyczka z Sulechowa


Wilhelmina urodziła się 22 maja 1789 roku, na plebanii sulechowskiego kościoła (obecnie pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża). Matka zmarła przy porodzie, ojciec – pastor, gdy Minna miała trzy lata. Osieroconą dziewczynką i jej starszym bratem Gotfrydem zajęła się rodzina właściciela miejscowej drukarni Karla Frommanna. Drukarnia Frommannów była w owym czasie największym producentem modlitewników i śpiewników kościelnych w Niemczech a kiedy podpisała intratny kontrakt z&nbspUniwersytetem Jeneńskim i tym sposobem cała rodzina wraz z&nbsppodopiecznymi znalazła się w Jenie.

Rezydujący tam pięćdziesięcioośmioletni już wtedy Goethe piastujący funkcję ministra kultury zaczął w roku 1807 bywać w&nbspgościnnym domu Frommannów, gdzie od pierwszego wejrzenia zakochał się w delikatnej osiemnastoletniej Wilhelminie. Goethe, choć żonaty i znany ze swych rozlicznych miłosnych porywów, również zauroczył nastoletnią panienkę, która pod czułą opieką Fromannów wyrosła na romantyczną piękność o licznych artystycznych talentach (źródła donoszą np. o jej niezwykle pięknym głosie i doskonałej umiejętności gry na pianinie), skromną, dobrą i przez wszystkich uwielbianą. Niestety, nad miłością musiał zatriumfować rozsądek i Minna, w obawie że kochliwy poeta skompromituje dziewczynę, odesłana została do Sulechowa, a tu wydana za mąż za Karla Wilhelma Walcha, miejscowego profesora matematyki.

Goethe, który chociaż wciąż nowe muzy znajdował na swej życiowej drodze, nigdy nie zapomniał o ciemnowłosej sulechowiance, i to właśnie jej zawdzięczamy jedne z najpiękniejszych wierszy epoki romantyzmu - Sonety Jeneńskie. Minnę odwzorował również Goethe w postaci Otylii głównej bohaterki powieści Powinowactwa z wyboru.

Ona nieszczęśliwa w małżeństwie chroniła się to u brata, który objął pastorostwo w Przytoku, to w domach dzieci Frommannów, towarzyszy swego dzieciństwa. Coraz bardziej wyobcowana i nieszczęśliwa w nieżyczliwym świecie, jesień życia spędziła w szpitalu dla nerwowo chorych w Zgorzelcu. Nie opuściła go już do śmierci. Zmarła bezdzietnie 10 lipca 1865 roku. Pochowana jest w Gorlitz na cmentarzu św. Mikołaja. Na jej grobie jesienią kwitną wrzosy w Polsce wróżące nieszczęście.

Wilhelmina i jej ukochane białe sukienki pozostały w literaturze, kilku listach, portretach, które tak chętnie jej malowano, jak choćby na tym z czerwonym szalem autorstwa Luizy Saidler. W Sulechowie, miejscu gdzie urodziła się i spędziła większość życia, pamięć o niej przepadła na ponad pięćdziesiąt lat. Powrót Minny do Sulechowa zawdzięczamy regionaliście panu Leonowi Okowińskiemu, który jej historię odnalazł i opisał. Smutną,historię pięknej dziewczyny z małego miasteczka, która weszła do historii światowej literatury, nigdy się o tym nie dowiedziawszy.